« Till startsidan

Blogg

Mannen som aldrig har förlorat ett Elitloppsförsök...

2009-05-28 10:40

Klaus Koch, elitloppspromotor, berättar om ett elitloppsminne som även kan ge er besökare ett tips inför helgens uppladdning och funderingar...

I USA finns det en man, som genom sin initiativförmåga har betydd mycket för den amerikanska sulkysporten och även har satt sitt signum på Solvallas Internationella Elitlopp. Hans namn är Stanley F.Bergstein, ”Stan”, och han är i själva verket journalist.

Stan är en av initiativtagarna till världens första hästsportsfakultet, som introducerades på University of Arizona i Tucson i början av 70-talet. The Racetrack Industry Program (RTIP) placerades i en stad, där det knappast finns en enda häst, men Stan hade flytt dit personligen, och Tucson blev även säte för hans nästa uppfinning, Harness Tracks of America (HTA), som är en sammanslutning av samtliga Nordamerikanska travbanor.

Stan Bergstein, som nu är över 80 år och fortfarande aktiv, hade redan under mitten på 60-talet ”upptäckt” Elitloppet, och han blev mannen bakom de första hästarna, som kom från USA och Kanada för att starta i vårt allra största lopp. Exempelvis Fresh Yankee som vann 1969 för mästarkusken Joe O’Brien.
Bergstein skulle även få stor betydelse för en annan välkänd profil inom amerikansk sulkysport, Lou Guida, som hade kommit in i sporten under 70-talet av den enkla orsaken att han behövde skattelättnader för sina enorma inkomster som börsmäklare på Merrill Lynch på Wall Street. Han var en ”Wall Street Tycoon”, men det var inte bara i finansdistriktet han hade guldbyxorna på. Bland hans allra första sulkyhästar fanns passgångerna Niatross (Clint Gailbraith) och Nihilator (Billy Haughton), båda dollarmiljonärer och världsrekordsättare.

Han första store ”squaregater” blev Hambletonianvinnaren Mack Lobell (Chuck Sylvester tränade/John Campbell körde). Och det var när man beslöt att fortsätta med att tävla med den lilla svarta Mystic Park-sonen, som Stan Bergstein rekommenderade Guida att åka till Elitloppet med sin häst. Så bestämdes det, ett beslut som Guide inte skulle ångra. Elitloppet 1988 blev en upplevelse av dimensioner, nog det bästa Elitloppet som körts, och vem kommer inte ihåg tårarna som den benhårde finansmannen fällde i Solvallas vinnarcirkel. Mack Lobell vann naturligtvis både försök och final och satte till och med världsrekord i finalen, när Campbell lättade på tömmarna och lät sin häst speeda undan på 1.11.0a/1609 meter.

Elitloppsstarten var omgiven av mycket dramatik. I veckan innan hade Mack Lobell vägrat träna inför en väl representerat presskår, och två dagar innan såldes han till hästägare kring John Erik ”Goya” Magnusson, en helt osannolik affär, som många först inte vilja tro var sann. Men Mack’en kom till Sverige och Blädingeås Stuteri för vilket han vann ytterligare en Elitloppsseger 1990.
Men Guida tog fram nya Elitloppskandidater. Den följande hann han sälja långt innan det var dags för Elitloppsstart. Samma år som Mack Lobell vann sin Elitloppseger för Guida hade han hemma i USA ett tvåårssto hos tränare Tommy Haughton, Peace Corps. Hon satte världsrekord och lovade väldigt mycket, när Guida fick ”an offer you can’t refuse” och sålde ”Pisan” till svenske Stall Pieder. I dennes (Björn Pettersson) röd/blå/vita färgar vann Peace Corps sedan Elitloppet 1991 för Stig H Johansson.

Under vintern 1992-1993 byggde Guida upp en rörelse i Italien. Ansvarig för träningen av 11 hästar var den då fortfarande i USA verksamma Jerry Riordan, som 1994 själv flyttade till Italien. Det var Erik Bondo, som rent praktiskt tog sig av träningen på gården i Lido di Jesolo. Bland hästarna fanns Crown’s Invitation, som 1993 vann sitt Elitloppsförsök och möjligen galopperade bort finalsegern 200 kvar, när körande Pietro Gubellini skulle förflytta honom i en trång situation under ett lovande angrepp.

Guida var tillbaka i Elitloppet året efter. Nu med Chuck Sylvester-tränade Pine Chip, som efter en lätt försöksseger utkämpade sin berömde duell svenske Copiad i finalen. Körsvennen Chris Boring kunde inte hålla Pine Chip i trav kort före mål och andraplatsen försvann. Boring visste nämligen inte, att man – i motsättning till USA – inte får galoppera över mål i Sverige, och det var ju heller inte det första vi svenska arrangörer kom på att informera om innan loppet. Hur som helst var 400.000 kr borta för Lou Guida, som innan hade betalat en hygglig summa ur egen ficka för att få fraktflyget från New York till Amsterdam omdirigerat via Stockholm! Något sådant vore inte möjligt idag 15 år senare.

I 1995 sålde Lou Guida hästen Bullville Victory till italienska intressen men hade kvar en del, när hästen startade i Elitloppet med Berndt Lindstedt i sulkyn. Men jag tillåter mig att inte räkna med den Elitloppsstarten i Lou Guidas makalösa statistik.

I februari 1997, fick jag ett samtal från Lou: ”Klaus, if I buy Triple T Storm now, can you guarantee me that he will be invited to the Elitlopp!?” Triple T Storm var en konstigt stammad häst som tagit sju raka snabbloppssegrar i Canada under vintern. Vad skulle jag svara? Det logiska vore ”nej”, men jag chansade och svarade: ”Om du lovar mig att John Campbell kör, så har vi en deal!” Sagt och gjort. Triple T Storm kom till start med John Campbell och vann sitt Elitloppsförsök. I finalen bröt han ut och släppte segraren Gum Ball förbi invändigt, vilket kostade Campbell 20.000 kr i böter. Dessa fick Guida betala, och han var inte riktigt nöjd med mig då. Jag förstod ju att Guida hade fått ”slanta upp” för att få Campbell loss från sina åtaganden på The Meadowlands…

Nu var det länge sedan vi hade Lou Guida med i Elitloppet. Sin amerikanska hästägareverksamhet har han helt lagt ner, och han lever numera i Florida långt ifrån Wall Street-pulsen. Guida äger bara hästar i Italien, där han även bedriver uppfödning med kennelnamnet ”America”. Hans Elitloppsdeltagare i år är uppkallad efter tränaren Jerry Riordans hustru Lisa.

När Lou Guida förra året efter lång tids väntan valdes in i det prestigefyllde ”Hall of Fame” nämnde han i sitt tacktal sin allra största upplevelse under 30 år som hästägare - Elitloppssegern på Solvalla 1988 med Mack Lobell! Sagt av mannen som har vunnit två Hambletonian, två Little Brown Jug, två Kentucky Futurities, två World Trotting Derbies etc. etc.
Lou Guida har varit huvudägare av fyra Elitloppssegrare. Alla har vunnit sina försök.
Ett bra tips inför Lisa America’s Elitloppsstart på söndag?

Bilden: MACK LOBELL- Lou Guida, segerdefilerar. Foto: Kanal 75.

nyhetsbild

Alla inlägg